DODATEK OSŁONOWY 2024

Informuje, że od stycznia 2024 roku można ubiegać się o wypłatę dodatku osłonowego. Aby otrzymać dodatek należy złożyć wniosek o przyznanie dodatku osłonowego w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej.

Przepisy ustawy z 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, dają możliwość ubiegania się w 2024 r. przez osoby spełniające kryterium dochodowe o wypłatę dodatku osłonowego na pokrycie kosztów energii, paliw gazowych i podstawowego koszyka produktów spożywczych.

Aby otrzymać wsparcie finansowe, konieczne będzie spełnienie wymagań określonych w znowelizowanych przepisach ustawy z 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym – w tym przede wszystkim złożenie w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania stosownego wniosku o jego wypłatę.

Świadczenie można uzyskać składając wniosek w określonym przez ustawodawcę terminie oraz spełniając kryterium dochodowe. W 2024 r. wynosi ono 2100 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych i 1500 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych.

Wnioski można składać:

• papierowo – w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbójnej, ul. Łomżyńska 64, 18-416 Zbójna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 13:00
  • elektronicznie – z wykorzystaniem platformy ePUAP – wniosek ten opatruje się kwalifikowalnym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Dodatek osłonowy przysługuje za okres od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. i wynosi odpowiednio:

• 228,80 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
  • 343,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
  • 486,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
  • 657,80 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Przepisy przewidują także podwyższony dodatek osłonowy dla osób opalających dom węglem – zgłoszonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – i wynosi:

• 286,00 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
  • 429,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
  • 607,75 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
  • 822,25 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Termin składania wniosków: Tylko do 30 kwietnia 2024 r.

Wnioski o dodatek osłonowy można, zgodnie ze znowelizowaną Ustawą o dodatku osłonowym składać w terminie od 1 stycznia do 30 kwietnia br., przy czym wypłata świadczenia w formie jednorazowej nastąpić ma do 30 czerwca 2024 r. Wnioski, które zostaną złożone po tym terminie nie będą rozpoznawane.

Jaki jest tryb rozpatrywania wniosku o dodatek osłonowy?

Przepisy wskazują, że po złożeniu wniosek jest rozpatrywany przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, którzy dokonują jego weryfikacji. Zgodnie z treścią art. 17 a Ustawy o dodatku osłonowym analiza ta dotyczy "w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków".

Informacja o przyznaniu świadczenia: Tylko na adres e-mail

Przyznanie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta dodatku osłonowego nie wymaga wydania decyzji.

Dodatek osłonowy jest kolejnym przykładem, gdy ustawodawca tworzy wyłom od wynikającej z KPA zasady załatwiania spraw indywidualnych w drodze decyzji administracyjnej. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta przyznając dodatek nie wydaje w sprawie decyzji a jedynie przesyła wnioskodawcy informację na adres mailowy i to tylko w takim przypadku, gdy wnioskodawca podał adres poczty elektronicznej we wniosku.

Osoba, która nie poda adresu e-mail we wniosku o wypłatę dodatku jest informowana o możliwość odbioru informacji o przyznaniu świadczenia a i tak jej nieodebranie nie wstrzymuje jego wypłaty. Tylko więc w przypadku odmowy przyznania dodatku, konieczności uchylenia lub zmiany prawa do dodatku a także w razie konieczności rozstrzygnięcia w sprawie nienależnie pobranego dodatku osłonowego wydaje się decyzje administracyjne.

Realizatorem dodatku osłonowego w Gminie Zbójna jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Łomżyńska 64, Zbójna. Informacji szczegółowych można uzyskać w siedzibie GOPS w Zbójnej, lub na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/klimat/dodatek-oslonowy lub pod nr tel. 86 214 03 30.