Wnioski suszowe

Wójt Gminy Zbójna informuje, że zgłoszenie szkód powstałych w wyniku suszy będzie można dokonać za pośrednictwem aplikacji publicznej „Zgłoś szkodę rolniczą”

Aplikacja publiczna „Zgłoś szkodę rolniczą” : https://aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign

Usługa została zaktualizowana na rok 2023. Producent rolny może już tworzyć nowe wnioski, zapisywać je i edytować. Podpisywanie i wysyłanie wniosków będzie możliwe od 20 września.

Na podstawie wyników Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR) prowadzonego przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa — Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (link do strony:https://susza.iung.pulawy.pl/wykazy/2023,2007092/ ) na obszarze Gminy Zbójna stwierdzono dotychczas zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej -w uprawach: zboża ozime, zboża jare i kukurydza i rośliny strączkowe, warzywa gruntowe oraz krzewy owocowe.

Wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy może złożyć każdy producent rolny, który złożył wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym wystąpiła susza i posiada Profil Zaufany.

Wypełnione wnioski, po uzupełnieniu informacji o wszystkich uprawach, należy podpisać Profilem Zaufanym. Producent rolny ma prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej kolejnych upraw rolnych — do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat Profilem Zaufanym. Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym, który  automatycznie przekazywany jest do zatwierdzenia przez Wojewodę i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń.

Aplikacja posiada informacje o wysokości i zakresie szkód określone przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Zatem zbiór plonów nie ma wpływu na szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy.