Zapraszamy do udziału w projekcie "Wspólna aktywność lepsza przyszłość II"
Informacje ogólne
1. Projekt „WSPÓLNA AKTYWNOŚĆ LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ II” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa IX: ROZWÓJ LOKALNY Działanie 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego.
2. Beneficjentem projektu jest Gmina Zbójna, realizatorem Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbójnej , ul. Łomżyńska 64, 18-416 Zbójna.
3. Projekt realizowany w okresie od 01.01.2021 r. do 30.06.2021 r.
4. Celem głównym projektu „WSPÓLNA AKTYWNOŚĆ LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ II” jest: zaktywizowanie 12 os (10 Kobiet i 2 Mężczyzn) oraz 20 osób z otoczenia, zamieszkałych w gminie Zbójna, nieaktywnych zawodowo i/lub bezrobotnych, wykluczonych społecznie i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, w tym uzyskanie efektywności zatrudnieniowej przez min. 35% uczestników, wzrost aktywności społecznej u min. 34% uczestników poprzez zastosowanie aktywnej integracji i pracy socjalnej do 30.06.2021 r.
§ 3
Zakres wsparcia:
W projekcie zostanie zastosowana kompleksowa aktywna integracja – społeczna i zawodowa oraz praca socjalna:
1. Wsparcie psychologiczne - wypracowanie pozytywnych postaw, radzenie sobie w środowisku rynku pracy.
2. Warsztaty rozwoju osobistego.
3. Praca socjalna - 12 kontraktów socjalnych.
4. Szkolenia zawodowe:
• Opiekun osób starszych i dzieci
• Kierowca samochodu ciężarowego
5. Doradztwo zawodowe oraz warsztaty aktywnego poszukiwania pracy.
6. Aktywizacja społeczna i działania o charakterze środowiskowym
Zaangażowanie animatorów, którzy realizować będą działania o charakterze środowiskowym dla osób uczestniczących w projekcie oraz ich otoczenia w tym w szczególności dla dzieci, młodzieży oraz zależnych osób starszych (20 osób).
Pośrednio wsparcie skierowane będzie do otoczenia uczestników 20 osób (zwłaszcza dzieci i młodzież, w zakresie, jakim jest to niezbędne do skutecznego wsparcia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych wsparciem w ramach projektu).
Spowoduje to budowanie potencjału społeczności lokalnej pobudzanie do działania pozytywnych wzorców i aktywnego środowiska lokalnego.
Kompleksowa realizacja projektu jest podstawą do budowania zaradności i długofalowych efektów społecznych, edukacyjnych i zawodowych w gminie Zbójna.
Projekt realizowany w okresie od 01 stycznia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r. jest odpowiedzią na potrzeby uczestników i rynku pracy, a zastosowane narzędzia i działania opierają się na szczegółowej diagnozie.
Projekt zakłada uzyskanie efektywności zatrudnieniowej przez min. 35% uczestników, wzrost aktywności społecznej u min. 34% uczestników.
§ 4
Kryteria uczestnictwa w Projekcie
1. Projekt „WSPÓLNA AKTYWNOŚĆ LEPSZA PRZYSZŁOŚĆ II” skierowany jest do osób zamieszkujących w gminie Zbójna, bezrobotnych zarejestrowanych w PUP Łomży lub nieaktywnych zawodowo spełniających jednocześnie poniższe warunki: osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej (GOPS Zbójna) zgodnie z ustawą o pomocy społecznej lub kwalifikujące się do wsparcia przez pomoc społeczną oraz minimum jeden z warunków z art. 7 ustawy o pomocy społecznej., zgodnie z regulaminem rekrutacji..
2. Do projektu zostanie zakwalifikowanych 12 osób, w tym 10 K i 2 M zamieszkujących w gminie Zbójna, spełniających kryteria projektu.
3. Zakres wsparcia w ramach projektu dla osób lub rodzin korzystających z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 stanowić będzie uzupełnienie działań, które dana osoba lub rodzina otrzymała lub otrzymuje z PO PŻ w ramach działań towarzyszących.
§ 5
Procedura rekrutacji
1. Rekrutacja prowadzona jest w okresie od 07 stycznia 2021 r. do 14 stycznia 2021 r. przez biorących udział w realizacji projektu pracowników socjalnych zatrudnionych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zbójnej.
2. Rekrutacja uczestników do projektu zostanie przeprowadzona zgodnie z polityką równości szans i niedyskryminacji, przez pracowników socjalnych, przy współpracy z zespołem zarządzającym i Powiatowym Urzędem Pracy w Łomży.
3. Rekrutacja 2-etapowa:
Etap 1.
Składanie formularzy rekrutacyjnych. Dodatkowe pkt. otrzymają os. spełniające wymagane kryteria gr. docelowej (opisane w pkt. IV.5.1) oraz znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy:
-os. bez pracy 50+oraz os. bez pracy poniżej 35 roku życia-10 pkt. (weryfikacja na podstawie dokumentów rekrutacyjnych)
-kobiety-10 pkt.
-os. z niepełnosprawnością-10 pkt. (orzeczenie o niepełnosprawności)
-os. długotrwale bezrobotne-10 pkt. (zaświadczenie z PUP)
-os. korzystające z POPŻ - 10 pkt. (dokumentacja GOPS)
Etap 2.
Weryfikacja formularzy rekrutacyjnych i wyłonienie 12 os. zakwalifikowanych do udziału w projekcie i 3 osób rezerwowych. O miejscu na liście rankingowej decydować będzie liczba pkt. uzyskana podczas oceny merytorycznej formularza dokonanej przez Komisję Rekrutacyjną - 3 os. Przygotowanie listy osób zakwalifikowanych oraz osób rezerwowych. Do projektu zostaną przyjęte wyłącznie osoby doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego. Po dokonanej rekrutacji zostaną opracowane indywidualne ścieżki reintegracji dla każdego z uczestników oraz wyłonionymi uczestnikami projektu zostaną podpisane kontrakty socjalne. Uczestnicy w pierwszej kolejności zostaną objęci wsparciem o charakterze społecznym..
4. Osoby chętne do udziału w projekcie powinny złożyć pracownikowi socjalnemu prowadzącemu rekrutację komplet następujących dokumentów:
a) formularz kandydata na uczestnika,
b) oświadczenie uczestnika projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych,
c) odpowiednie orzeczenie lub innym dokument poświadczający stan zdrowia w przypadku osób niepełnosprawnych,
d) zaświadczenie z PUP w Łomży (w przypadku osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP).
e) zaświadczenie z ZUS potwierdzające status osoby jako bezrobotnej lub biernych zawodowo (dotyczy osób niezarejestrowanych w PUP.
5. Z osobą wyłonioną do projektu zostanie podpisany kontrakt socjalny oraz deklaracja uczestnictwa w projekcie.
6. Wzory przedmiotowych dokumentów znajdują się w załączniku do Regulaminu.
Głównym celem projektu jest: Celem głównym projektu jest zaktywizowanie 12 os (10 Kobiet i 2 Mężczyzn) oraz 20 osób z otoczenia, zamieszkałych w gminie Zbójna, nieaktywnych zawodowo i/lub bezrobotnych, wykluczonych społecznie i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, w tym uzyskanie efektywności zatrudnieniowej przez min. 35% uczestników, wzrost aktywności społecznej u min. 34% uczestników poprzez zastosowanie aktywnej integracji i pracy socjalnej do 30.06.2021 r.