Gmina Zbójna

pon, 11 grudnia 2023 Imieniny: Damazego i Waldemara

13 batalion lekkiej piechoty w Łomży szuka zawodowców

Weszły w życie przepisy upraszczające procedurę rekrutacji do terytorialnej służby wojskowej. Kandydaci do terytorialnej służby wojskowej nie muszą już przechodzić dodatkowych badań w wojskowej komisji lekarskiej

 

Do tej pory każdy kandydat do terytorialnej służby wojskowej, który mimo tego, że miał orzeczoną zdolność fizyczną do pełnienia czynnej służby wojskowej (tzw. kategoria zdrowia), musiał przechodzić dodatkową komisję lekarską. Z punktu widzenia ochotnika wiązało się to z koniecznością wygospodarowania czasu wolnego oraz podróżą do siedziby wojskowej komisji lekarskiej. W przypadku mieszkańców województwa podlaskiego komisje mieszczą się w Ełku i Warszawie.

Od 30 stycznia obowiązuje jednak nowe rozporządzenie ministra obrony narodowej. Zmiany sprawiły, że kandydaci do terytorialnej służby wojskowej nie muszą już przechodzić dodatkowych badań w wojskowej komisji lekarskiej.

O przydatności do służby w WOT decyduje kategoria zdrowia wpisana do książeczki wojskowej. Bez zmian pozostają regulacje dotyczące badań psychologicznych.

Wszyscy ochotnicy, zarówno ci, którzy nie mają orzeczonej kategorii zdrowia (najczęściej kobiety), jak i osoby, które posiadają kat. A mogą przejść komplet badań (psychologicznych – wszyscy ochotnicy, lekarskich – tylko osoby bez określonej kategorii zdrowia) w Wojskowych Centrach Rekrutacji, które organizowane są przez Wojskowe Komendy Uzupełnień.

Jesteśmy w stanie dojechać do każdego ochotnika w celu wypełnienia wniosku. Wystarczy skontaktować się z Nami: szer. Ewa Zaręba -795529881 lub st. kpr. Bogdan Wiśniewski -501279208

 

 

 

2021-02-11 14:12 Opublikował: Admin