Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego
DOFINANSOWOANO ZE ŚRODKÓW PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO
FUNDUSZ SOLIDARNOŚCIOWY
Program ,,Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością " - dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024
DOFINANSOWANIE
33 864,24 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI
33 864,24 zł
DATA PODPISANIA UMOWY
STYCZEŃ 2024
Działania związane z realizacją Programu będzie podejmował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbójnej.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, których adresatami są:
1) dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2) osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo traktowane na równi z orzeczeniem do wyżej wymienionych, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Program zakłada wsparcie finansowe dla gmin/powiatów w zakresie świadczenia usług asystencji osobistej, które będą dostosowane do potrzeb uczestnika, mieszkającego na terenie danej gminy/powiatu.
Celem rozpowszechnienia usług asystencji osobistej jest zwiększenie szans osób z niepełnosprawnościami na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego życia. Tak więc, nadrzędnym celem asystencji osobistej powinno być dążenie do poprawy funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością w jej środowisku, zwiększenia możliwości zaspokajania jej potrzeb oraz włączenia jej w życie społeczne.
W związku z realizacją zadania, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbójnej ogłasza nabór dla mieszkańców gminy Zbójna do wzięcia udziału w Programie: „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
1) Wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymania higieny osobistej,
2) Wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,
3) Wsparcie uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
4) Wsparcie uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Osoby zainteresowane skorzystaniem z usług asystenta osobistego proszone są o wypełnienie:
1) Karty zgłoszenia do Programu, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu, do karty należy dołączyć kserokopię aktualnego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego do wyżej wymienionych,
2) Karty zakresu czynności w ramach usług asystencji osobistej do Programu, stanowiącej załącznik nr 8 do Programu,
3) Oświadczeń uczestnika/opiekuna prawnego uczestnika Programu, stanowiących załączniki nr 1 i 2 do Regulaminu,
4) Klauzuli informacyjnej RODO, która stanowi załącznik nr 3 do Regulaminu (obowiązek informacyjny do karty zgłoszenia w związku z realizacją Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024),
5) Klauzuli informacyjnej RODO w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, stanowiącej załącznik nr 15 do Programu.
Dokumenty należy złożyć w terminie do dnia 6 lutego 2024 r. w następujący sposób:
- w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbójnej,
- można również wysłać pocztą tradycyjną na adres:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Łomżyńska 64
18-416 Zbójna
O zakwalifikowaniu do Programu i przyznanej liczbie godzin świadczenia usług decyduje kolejność zgłoszeń, spełnienie kryteriów formalnych (tj.: złożenie Karty zgłoszenia do Programu w terminie wskazanym przez Realizatora wraz z kopią orzeczenia) oraz sytuacja osobista uczestnika Programu wynikająca ze złożonych dokumentów.
Przewidywana liczba uczestników Programu to 3 osoby, w tym:
- 3 osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne),
W pierwszej kolejności będą uwzględnione potrzeby:
1) Osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
2) Osób posiadających orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
3) Osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich (nie pozostające w związku małżeńskim, nie posiadające wstępnych ani zstępnych oraz nie zamieszkujące z osobami spokrewnionymi lub niespokrewnionymi);
4) Osób, które nie korzystają z usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej, usług finansowanych w ramach Funduszu Solidarnościowego lub usług obejmujących analogiczne wsparcie do tego, o którym mowa w części IV ust. 8 Programu, finansowane z innych źródeł;
5) Osób, na które nie pobierane jest świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki;
6) Osób, które nie korzystają z usług środowiskowych domów samopomocy;
7) Osób, które nie uczęszczają na warsztaty terapii zajęciowej;
Każda Karta zgłoszenia do Programu wraz z Kartą zakresu czynności w ramach usług asystencji osobistej do Programu stanowiącymi załączniki Nr 7 i 8 do Programu będzie rozpatrywana indywidualnie pod kątem stopnia niepełnosprawności, samodzielności osoby, możliwości pomocy ze strony rodziny/instytucji oraz konieczności zapewnienia wsparcia asystenta i osiągnięcia celu Programu.
Karty zgłoszenia w formie papierowej dostępne są w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbójnej.
Prosimy o kontakt telefoniczny (86 214 00 50) w sytuacjach, w których osoba zainteresowana udziałem w Programie nie jest w stanie zgłosić się osobiście po Kartę zgłoszeniową.
UWAGA!
Osoba niepełnosprawna lub jej opiekun prawny może samodzielnie wskazać asystenta w Karcie zgłoszenia, który będzie świadczył na jej rzecz usługi, z wyłączeniem osób będących członkami rodziny (wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostająca we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem).
Jeżeli asystent nie zostanie wskazany przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, asystenta wskazuje Gmina.