BIP Gminy Zbójna

Biuletyn Informacji Publicznej

Susza rolnicza

OGŁOSZENIE

 

 

Wójt Gminy Zbójna informuje, że Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (link do strony: https://susza.iung.pulawy.pl/wykazy/2022,2007092/ ) stwierdził na obszarze Gminy Zbójna wystąpienie suszy rolniczej w uprawach:
zboża ozime, zboża jare i kukurydza i rośliny strączkowe oraz krzewy owocowe (dla kategorii gleby I).

Wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy można składać wyłącznie za pośrednictwem aplikacji publicznej „Zgłoś szkodę rolniczą” : https://aplikacje.gov.pl/app/susza/.
Tym samym szkód spowodowanych suszą nie szacują już Komisje Gminne.
Wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy może złożyć każdy producent rolny, który złożył wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym wystąpiła susza i posiada Profil Zaufany. Wypełnione wnioski, po uzupełnieniu informacji o wszystkich uprawach, należy podpisać Profilem Zaufanym i wysłać w aplikacji do 15 października. Producent rolny ma prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej kolejnych upraw rolnych – do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat Profilem Zaufanym. Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym, który przekazywany jest do zatwierdzenia przez Wojewodę i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń.
Aplikacja posiada informacje o wysokości i zakresie szkód określone przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa- Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Zatem zbiór plonów nie ma wpływu na szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy.
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gov/zloz-wniosek-o-oszacowanie-spowodowanych-przez-susze-strat-w-uprawach-rolnych oraz w załącznikach.

Pliki do pobrania:
Data powstania: piątek, 2 wrz 2022 15:12
Data opublikowania: piątek, 2 wrz 2022 15:17
Opublikował(a): Bajno Michał
Zaakceptował(a): Bajno Michał
Artykuł był czytany: 110 razy